top of page
arena2.jpg


Squad Arena
 

Mindenkit, aki elkezdi ezt a játékot, besorolnak egy aréna-közösségbe, olyanokkal együtt, akik szintén abban az időszakban kezdték a játékot. Így velük együtt fejlődünk, velük fogunk mindig találkozni az arénákban, és így nem fordulhat elő, hogy egy sokkal régebb óta játszó veteránnal kelljen megküzdenünk. Ha mégis úgy érezzük, hogy túl erősek az aréna ellenfeleink, akkor vagy mi nem jól csinálunk valamit, vagy a többiek túl sok pénzt költöttek a játékra! :)

Az arénákban mindig érdemes körültekintően ellenfelet választanunk. A Galactic Waron gyűjtött tapasztalatok jól jöhetnek. Ki kell ismerjük, hogy az aréna csapatnak fejlesztett karaktereink kikkel bírnak el (lásd még később a counterek felsorolást). Ne ragaszkodjunk a karaktereinkhez, ha már egy ideje úgy érezzük, nem megy az aréna csatázás, akkor alakítsunk ki másik összetételű csapatot, próbáljunk ki mást! A meccs előtt minden ellenfél karakter adatlapját meg lehet nézni (hosszan nyomva tartva az ujjunkat a karakteren), ahol látjuk a sebességét, életerejét, stb., időnként nagyon hasznos megnézni meccs előtt, hogy kibe kötünk bele! Idővel tudni fogjuk, hogy melyik frakció fekszik nekünk, és melyikkel nem érdemes szórakozni.  
...
Meccs közben: auto meccset csak akkor nyomjunk, ha teljesen biztosak vagyunk a nyerésben. Az ellenfél kifejlesztett karaktereit nem az adott személy (tulajdonos) irányítja, hanem a játék mesterséges intelligenciája (AI), amely olyan amilyen, nem túl okos, és általában panelekben gondolkodik (pl. mindig a leggyengébbet üti először, stb.). Az emberi intelligencia viszont ennél sokkal kifinomultabb, így menet közben bármikor tudunk pl. taktikát változtatni. Érdemes először a gyógyítókat, vagy a legveszélyesebb alakokat leszedni. Mindig érdemes nálunk legyen olyan karakter aki semlegesíteni tudja az ellen pozitív hatásait, pl. amikor egy tank karakter tauntol (magára vonva az összes figyelmet, és addig nem üthető a többi). Ilyen semlegesítő pl. Bastila (spec ütése), Ahsoka Tano (alap ütése), Darth Nihilus (alap ütése), Asajj Ventress (spec ütése). stb. És persze jó ha van nekünk is tankunk, aki falként védi a támadóinkat, gyógyítóinkat, stb. Az ideális csapat felosztás a következő: 1 vezér, 1 tank, 1 támadó, 1 támogató (support), 1 gyógyító (healer). Ez persze csak elmélet, a gyakorlatban lehetnek egész más összeállítások, pl. 2 tank + 3 támadó, vagy 2 support + 3 healer, stb. attól függ mire kellenek. 
...
Kulcsszó 1: Turn Meter. Ez azt jelenti, hogy milyen sorrendben fognak lépni/következni a karakterek a csata alatt, egy kis kék sáv mutatja a karakterek életvonala alatt. Az összes bent lévő karakter össz-sebessége a 100% turn meter (torta), ez van leosztva tortaszeletekre: alaphangon a karakterek sebessége határozza meg a turn metert, tehát hogy ki mennyi turn meterrel rendelkezik vagyis ki lép hamarabb, de vannak ezt módosító, manipuláló karakter-képességek (pl. leader képesség, vagy turn meter visszavágó (pl. Tarkin speciális bombázása), vagy éppen gyorsító képességek, (ilyen például az Uralkodó (Emperor) vezér képessége 8. (zéta) fokozaton)). A meccs kimenetele nagyban függ a turn meter alakulásától, erre mindig figyelni kell, hogy ki mikor fog jönni, ez folyton alakítja a taktikánkat.
...
Kulcsszó 2: Tenacity-Potency arány. Ezt sokan nem értik, pedig talán ez a lelke a csatáknak (a turn méter és a sebesség mellett nagyon fontos). Tenacity: szívósság, kitartás. Egy karakter tenacity értéke azt mutatja meg, hogy mennyire ellenálló a negatív hatásoknak (pl. lassítás, sebződés, blokkolás stb.). Potency: potenciál, hatékonyság, azt méri, hogy a karakter mennyire tud hatékonyan felvinni az ellenfélre negatív hatásokat (debuff). A kettő különbözete alapján számítódik ki a negatív hatás bevitelének esélye, tehát pl. ha az ellenfélnek 90% tenacity-je van, a mi karakterünknek meg 50% potenciálja, akkor tenacity - potency: 90 - 50 = 40% eséllyel visz be debuffot emberünk. Ha tehát közel azonos a két szembenálló karakter tenacity-potency értéke, akkor nagy valószínűséggel felkerül a debuff. A csaták alatt a sebesség mellett a tenacity-potency arányok döntik el a meccs kimenetelét, azaz, hogy ki tud több aljasságot bevinni, és ki állja jobban a pofonokat. A Dark Side karaktereknek minél több potenciált érdemes feltenni (modokkal), a Light Side karaktereknek pedig a minél magasabb tenacity % az igazi (szintén a modokkal, lásd a modolás fejezetben).   

 

Fleet Arena:
 

A hajós arénában is hasonlóan működnek a dolgok, turn meter, buffok, debuffok, stb. Fontos az összhang a csatahajó (capital ship) és a vadászok között. Tehát pl. kevésbé hatékony egy (lázadó) Ackbar csatahajó vezette empire hajóflotta (pl. Vader, Tie Fighter, stb.), ez érthető. Kezdő szinten 3 csatahajót fejleszthetünk:
1. Tarkin - Executrix: jó offense-t ad és turn meter-t. Az ultimate fegyvere (Imperial Assault) eldöntheti a meccs végét egy hatalmas Tie Fighter rohammal, sajnos elég sokat kell várni rá. 
2. Ackbar - Home One: jó buffokat ad (crit damage, protection), tud gyógyítani, fő fegyvere a Master Plan: minden vadász kétszer jöhet. Az arénában jelenleg (2019) az Ackban vezette rebel hajók a meták.
3. Mace Windu - Endurance: egyelőre a leggyengébb csatahajó, viszont a játék elején meglepően erős védelmet (protection, taunt) tud felmutatni, különösen a Galactic Republic hajóknak. 

Később kihozható Thrawn admirális Chimaera csatahajója (kell hozzá: Ghost, Phantom II, + 1 Rebel hajó), ami az egyik legjobb, különösen dark side vadászokkal. Gyógyít, turn metert ad, pusztít, szóval elég menő. Az ultimate fegyvere az azonnal legalább egy hajót elpusztító Strategic Dominance képessége. 
Kenobi tábornok csatahajója, valamint Grievous csatahajója csak a geonózisi Territory Battle során összegyűjtött tokenekből farmolható, ezen viszont csak a min. 80 millió GP-vel rendelkező klánok vehetnek részt.  

 

A fleet arénában érdemes odafigyelni az alábbiakra:
- mindig legyen a kezdő 3 hajóból legalább 1 tank (pl. Bossk, Biggs, stb.), amelyik tud tauntolni így védve a többi vadászt, és kibekkeli amíg bejönnek a többiek.
- fontos, hogy milyen sorrendben hívjuk be az erősítéseket, figyelmesen olvassuk el mindengyik hajó képességeit, melyik mit művel amikor bejön a csatába (ezt a hajóknál a jobb alsó ikon mutatja). Azokat a vadászokat érdemes utólag behívni, melyek vagy minden saját, vagy minden ellen hajóra hatnak valamivel (buff, vagy debuff), ezek nagyon hasznosak lehetnek, pláne egy rosszul álló meccs alatt is.  
- vannak kifejezetten jó vadász-kombinációk: pl. Biggs + Vader, vagy a 3 geonózisi vadász együtt, lásd később a TAKTIKÁK fejezetben.  
- a Phantom II az egyetlen hajó, amelyik képes azonnal behívatni egy másik erősítést (Reinforcement). Érdemes ezt kihasználni.
- a csatahajók különböző képességeit a taktikánk alapján használjuk fel, nem feltétlenül kell ellőni az ultimate fegyvereket sem azonnal, ha később egy kedvezőbb alkalom adódik. Pl. Ha az Endurance ellen küzdünk, és épp minden ellen hajó fel van vértezve plusz protection-nal, akkor nem biztos hogy elegendő lesz ellenük Tarkin Tie vadász rohama, lehet érdemes várni még egy kört, hogy leteljen a buff a másik hajókról, és akkor írtani. 

 

Kifizetések (jutalom a rangsor alapján, alap időbeállítás esetén)
- Squad Arena fizetség: 18 órakor
- Fleet Arena fizetség: 19 órakor
Nemsokkal a kifizetések előtt érdemes leharcolni a maradék rendelkezésre álló ingyenes csatáinkat, hogy a kifizetés idejére érjük el a legjobb eredményünket. Tehát nem érdemes ellőni az 5 ingyen aréna meccsünket már korán reggel, amikor este 6-kor lesz csak rangsor alapján kifizetés, mert addig sokkal hátrébb kerülhetünk a ranglistán. 

Azzal is lehet trükközni, hogy a napi 5 ingyenes csatáinkból 4-et a legjobb támadó csapatunkkal játszunk le (pl. empire), de az utolsót már egy másikkal, akik sokkal inkább defenzív (védő) csapat (pl. First Order), így biztosítva be, hogy az elért helyezésünk ne essen túl sokat hátrébb. Merthogy az utoljára lejátszott csapatunk marad bent az éles arénában, mindenki más listáján. 

bottom of page