
Elősző a GAC-ról:
A Grand Arena Champonship (GAC) bajnokság a játék esszenciája, tulajdonképpen a központi játékeleme. Itt összpontosul minden tudásunk, itt mozgósíthatjuk a karakterállományunk teljes használható részét (attól függően mennyi GP-nk van, azaz összpower, mert ez alapján kerülünk be a különböző ligákba, és ez határozza meg, hogy hány védelmi slotot tölthetünk fel.). Van egy érdekes íve az SWGoH játéknak, ahogyan a fejlesztők végigvittek minket az Erő útján :) :
Galactic War (GW) -> Territory War (TW) -> Grand Arena -> Grand Arena Championship (GAC).
A Galactic War alapszinten megtanított minket arra, hogy mire képes az állományunk, s hogy melyik frakciók ellen kik a jók, és néhány alapvető trükköt a játék természetéről (pl. preloaded turn meter, lásd alább), mely tudással felvértezve már sikeresen részt vehettünk a Territorry War játékokon, ahol még tovább fejleszthettük tudásunkat a saját képességeinkről, állományunkról immár valódi ellenfelek ellen, de még a klántársak kötelékében, és rálátásunk lett az ilyen területfoglalós játék lényegére, pontok gyűjtésére, stb.. Ez pedig elvezetett minket a Grand Aréna játékokig, ahol immár a klántársak segítsége nélkül, önállóan mérettetünk meg, szintén valódi ellenfelekkel szemben, hasonló, területszerző/védő környezetben. A Championship ennek egy még fejlettebb változata lett; több hétig tartó bajnokság, rangsorokkal, mellék küldetésekkel (Feats), stb.
Vannak, akik kihagyják a GAC-on való részvételt, ilyen-olyan dolgokra hívatkozva (mint pl. hogy rossz a matchmaking, mindig nehezebb ellenfelek közé sorsolnak, stb.), azonban szerintünk mindenképpen érdemes részt venni ebben, ha másképp nem, hát gyakorló üzemmódnak felfogva az egészet, ahol - tét nélkül - kipróbálhatunk egy rakás csatát különböző csapatok ellen. És ha végképp semmi nem jön össze, egyik kört sem nyerjük meg, nosza sebaj, attól még mindig jár egy kis jutalom a fáradozásunkért. Ha mást nem is teszünk, legalább a legelső meccsen állítsuk be a legerősebb csapatainkat védőnek, onnantól ha nem is foglalkozunk a bajnoksággal, az "auto-deploy" (automata telepítő) mindig ezeket a csapatainkat fogja lepakolni, és így minden további ellenfelünknek esélyt adunk a jó pontok elérésére, és a mellékküldetések teljesítésére. Ne legyünk trollok! Vannak, akik becsatlakoznak, majd egyetlen védőt leraknak, és onnantól leszarják az egészet - ez nagyon nagy kibaszás a többi játékossal szemben, mert így nem fog működni rendesen az auto-deploy, és nem tudják lejátszani a meccseiket maximális pontszámért.
Általánosságban a GAC-ról
Jelenleg a GAC egy 4 héten át tartó bajnokság, ami alatt 4x3 ellenféllel kell megütköznünk (minden Grand Aréna egy hétig tart, ez alatt három ellenfelünk van). A TW-hez hasonlóan itt is különböző 24 órás szakaszok vannak:
1. Preview fázis: gyűlekező (figyelem, a Join - becsatlakozás - megnyomásával rögzítik az állományunkat, minden ezutáni fejlesztés, modolás, stb. már csak a következő GA-n lesz használható!).
2. Defense fázis: védelem telepítése (figyelem! nem annyi védelem telepíthető, ahány slot-ot látunk az egyes mezőkben, hanem amennyit a sarokban látható szám mutat! Tehát ne tévesszen meg ha csak két védelmi slotot látunk, hanem nézzük meg a számot is, pl. ha azt mutatja: 0/4, akkor 4 védelmi csapat telepíthető oda!) Az összesen telepíthető védelem számát az alábbi táblázat mutatja, mely szintén GP alapú (és sajnos nincs összhangban a diviziókkal - lásd később).
3. Attack fázis: támadó fázis.
A védelmi és támadó fázis ismétlődik háromszor minden GA alatt. Két GA között mindössze 1 órás Review (értékelő) fázis van.
Division és Leagues (divíziók és ligák)
Division: GP alapú besorolás. A GAC-ban különböző divíziók (division) vannak 11-től 1-ig, melyekbe a teljes Galactic Power-ünk alapján osztanak be minden résztvevőt. Az adott Grand Aréna menetek kezdetén zárolják a divíziókat, így az kötött (amennyiben két GA között, vagy a GA alatt átlépjük valamelyik divízió határt, akkor a következő GA-n már az erősebbek között találjuk magunkat). Elméletileg csak a saját divíziónkon belül sorsolnak össze másokkal. A különböző GP alapú divíziókat az alábbi táblázat mutatja
Leagues (ligák): teljesítmény alapú rangsorolás. Mindenki a Carbonite ligából indul, és a teljesítményének megfelelően lépdel felfelé a Bronzium, Chromium, Aurodium, és végül a Kyber ligába. Minden művelet pontot ér, tehát a védelem telepítés, a területfoglalás, a győzelmek, és a Feats-ek is.
Feats: küölönböző mellékküldetések, melyekkel azonnali pontokat és kisebb értékű jutalmat kapunk. Általánosságban vannak az undersize meccseket számláló Feat-ek, illetve a teljes területfoglalást mérők. Az undersize meccs azt jelenti, hogy nem a teljes rendelkezésre álló létszámmal támadunk és nyerünk meg egy csatát (tehát 5 helyett csak 4 vagy akár 1 szóló karakterrel).
Matchmaking: az adott GAC formájának megfelelően sorsolják össze a játékosokat, de nem a teljes GP alapján, hanem a legjobb karaktereink összerejének összevetésével a letelepíthető védelmi slotok alapján (tehát amennyiben összesen 40 karaktert telepíthetünk le védeni, akkor a - támadás miatt - a legjobb 80 karakterünk összereje alapján sorsolnak össze másokkal) Sajnos a sorsolás nem veszi figyelembe a karakterállomány egyéb jellemvonásait, pl. hány meta team van bennük, vagy hány G13 Relic-es karakter, így könnyen kikaphatunk egy számok alapján hasonló erejű, de a valóságban SOKKAL erősebb ellenfelet.
Amikor űrhajók is jelen vannak, akkor a hajós GP is beszámít a matchmaking során.
Minden játékost 8 fős csoportokba sorsolnak össze, velük kell lejátszanunk az aktuális három GA meccset. A GA során olyan játékosokkal párosítanak össze, akik hasonló számú győzelmet értek el, így a legmagasabb jártasságú játékosok a csoport tetejére emelkednek (tehát a meccs elején mindenki 0 győzelemmel áll fel, így bárkit kikaphatunk, a következő menetben azokkal párosítanak össze, akik hasonlóan győztek vagy vesztettek, majd az utolsó menetben szintén, így ha addig mindkét ellenfelünket legyőztük, akkor azzal kell megmérkőznünk, aki szintén 2 győzelemmel áll a háta mögött.)
A védelem telepítésével és a támadás során kapható banners-ekről (pontokról) az 'i' információs tábla ad tájékoztatás az adott mezőkön. Igyekezzünk minél több pontot összegyűjteni, hogy minél jobb legyen a jutalom. Több jutalom is létezik: minden liga szintlépéskor, minden GA végén, és minden GAC, azaz a bajnokság végén.
A GAC több féle formában is futhat, van amikor csak földi egységekkel küzdhetünk, van amikor űrhajók is vannak (ez általában csak egy mező). Van amikor 5 vs 5 fős csapatokkal mehetünk, és van amikor csak 3 vs 3 fővel.
Setup phase (védelem telepítés)
Mielőtt veszettül nekilátnánk telepíteni a védőinket, MINDENKÉPPEN nézzük meg az ellenfél állományát! Ha van hajós játék is az adott GAC-on, akkor a hajóit is! Nagyon fontos, hogy mielőtt bárkit is letelepítünk védeni, fejben összeállítsuk a párbaj lehetséges forgatókönyvét. Ehhez meg kell ismerjük az ellenfél karaktereit, szinte bele kell látnunk a fejébe, hogy milyen taktikát fog alkalmazni, kiket fog letelepíteni, és kikkel fog támadni. Van néhány alapelv, ami segíthet ebben, persze ez sem tuti recept, de általában beválik:
- Ha van egy zéta vezetésű Bossk-ja, akkor valószínűleg le fogja tenni védeni - ez ellen máris készíthetjük a Resistance, vagy a CLS-trió csapatunkat (tehát ezeket mi hagyjuk meg támadni)
- Ha van Revan csapata, vélhetően azt is le fogja tenni, tehát - ha van ellene counter csapatunk, akkor azokat se tegyük le védeni.
- Ha van egy jól felépített First Order csapata, erős és zétás Kylo-kkal, akkor számíthatunk rá, hogy ezeket is le fogja tenni - tehát máris készíthetjük (fejben) az Empire csapatunkat, vagy másik lehetséges countert.
- Minden lehetséges védőjére már előre érdemes megtervezni, hogy kiket fogunk bevetni.
És így tovább...
Fordítva is gondolkodnunk kell:
- Ha nekünk van egy olyan meta csapatunk, ami ellen látjuk, hogy az ellenfélnek nincs megfelelő fegyvere (pl. van Revanunk, de neki nincs az állományban ez ellen semmilye), akkor mindenképpen tegyük le védeni Revant, mert szinte biztos, hogy azt a területet bevédi, akárhány hullámot küld rá az ellenfél.
- Ha van neki erős CLS teamje, meg Empire teamje, akkor azokkal valószínűleg támadni fog, és vajon kik jók ellenük?
Így kell végiggondolnunk az egészet, ha sikereket akarunk elérni, és nem csak rinyálni akarunk, hogy sosem nyerünk...
Ehhez persze ismerni kell hogy melyik csapat ellen melyik a jó, a taktikák fejezetben próbáltunk összeszedni erre egy csokor tudnivalót, de természetesen semmi nem helyettesítheti a saját tapasztalatot és tudást.
Szóval a védelem telepítése előtt nagyon fontos az ellenfél kiismerése, és egy elméleti forgatókönyv a lehetséges kimenetelre. A kulcs karakterek esetében érdemes mélyebb vizsgálatot tennünk (mert miért ne? van időnk, 24 óra áll rendelkezésre). Pl. ha az ellenfél zétás Bossk-jának nagyon erős tenacity értéke van, és még gyors is, akkor számíthatunk rá, hogy sok fejfájást fog okozni meccs közben, mert állandóan tauntolni fog, és kivéd minden blokkolási kísérletet (kivéve a védhetetleneket, mint pl. Thrawn fracture képessége). Ehhez igazodva kell megterveznünk hogy kit küldünk be ellene. Pl. a CLS trió (Commander Luke, Han, Csubi) azért nagyon jó ellene, mert Han első lövésével elkábíthatjuk Bosskot, majd Luke spec ütésével (ami buff immunity-t okoz), jó darabig meggátolhatjuk a tauntolást, és addig a többi fejvadászra összpontosíthatunk (Han és Csubi hármas lövésével - "boom-boom-boom" - hamar leszedhetők a többiek. Fontos tehát, hogy megnézzük a kulcsfigurák adatlapjait a felkészüléskor, ami által alakíthatjuk a taktikánkat.
A védekező fázisban tehát mindig úgy alakítsuk a védelmünket, hogy a lehető legnagyobb akadályt okozzuk az ellenfélnek, ugyanakkor hagyjuk meg támadni azokat a csapatainkat, melyekre vélhetően szükség lesz. Az esetek többségében működik a dolog, az emberek többsége hasonlóan gondolkodik (pl. Revant, Bosskot, First Ordert, Geo bogarakat, Nightsistereket, stb. leteszi védeni, mert erős és szívós védők, akik több hullámot megfoghatnak), tehát ha ilyeneket látunk az ellenfélnél, akkor ezekre kell készülnünk a támadó fázisig.
Attack phase (támadó fázis)
Itt is fontos, hogy mielőtt ész nélkül nekiesünk a védelmének, mindig nézzük át teljesen mit látunk a frontvonalon. Tervezzük meg előre, hogy melyik védője ellen melyiket fogjuk bevetni. Ha az előzetes elképzeléseink szerint alakította a védelmet, akkor már félsiker, hiszen erre készültünk. Ha valami tök mást látunk a holotáblán, akkor újra kell gondolni az egész támadó-taktikát. Minden csata előtt tervezzük meg a lehetséges támadási sorrendet, kit fogunk először kiemelni, kire kell figyelni, stb. Néhány ellen karaktert meg kell vizsgálni csata előtt (ha nem tettük meg korábban, vagy már nem emlékszünk rá), ezt a karakteren hosszan nyomva tartott ujjakkal tudjuk megtenni. Érdemes összevetni a karakterek sebességértékét a mieinkkel, vajon ki fog először kezdeni, stb.
Ezekre mind van idő mielőtt még lerohannánk őket, és rengeteget számít, ha felkészülten megyünk a csatába!
Ne összevissza támadjunk! Érdemes megnyitni az egyik "kaput", hogy lássuk mi van mögötte, és csak aztán menni a másik irányba, miután láttuk hogy mire kell még számítani a hátsó védelemben.
Néhány trükk, melyek segíthetnek győzni:
-
Amikor nem vagyunk biztosak a győzelmünkben, mert az ellenfél lepakolt védelme alapján még nem látható egyértelműen, hogy mi lesz a vége, akkor érdemes várnunk egy kicsit, hogy ő lépjen először. (A támadó fázis vége előtt 1-2 órával azért már érdemes lejátszani a meccseket.) Ha az ellenfelünk már minden csatáját lejátszotta (ez látszik abból, hogy vagy minden területet elfoglalt, vagy van ahol fennakadt, és több menettel sem tud átmenni rajta), akkor már látszik hogy mennyi pontot ért el. Innentől már mi is kimatekozhatjuk, hogy mennyi pont (banners) kell a győzelemhez: összeadjuk a területfoglalásért kapott pontokat, az első menetes csaták pontjait (feltételezve, hogy elsőre sikerül minden), valamint a védelmi slotok elfoglalásáért kapott pontokat, és így kijön egy elméleti szám, hogy mennyi lesz a mi pontunk a végén. Ha ez több, mint az ellenfélé, akkor izgulás-mentesen, de azért fegyelmezetten lejátsszuk a csatáinkat. Ha viszont a mi pontunk csak néhány ponttal is, de alacsonyabb mint az ellenfélé, akkor el kell kezdeni "undersize" (emberhátrány) meccseken gondolkodnunk, azaz, hogy melyik csatákat merészelhetjük lejátszani kevesebb karakterrel (mivel ezért többlet pont jár: 1 hiányzó kari +4 pont, 2 hiányzó kari +8 pont, és így tovább). Ha a pontokból egyértelműen látszik, hogy ezt a menetet már nem nyerhetjük meg, akkor fogjuk föl ezt a meccset egy gyakorló üzemmódnak, ahol kipróbálhatunk néhány újítást, vagy teljesíthetünk néhány "Feat-et" (melléküldetést).
-
Be lehet csapni az ellenfelet akár úgy is, hogy nem játszunk le minden csatát elsőre, csak megkóstolgatjuk a védelmét 1-2 csatával. Ekkor hiheti azt, hogy már végeztünk, és talán nem fektet be akkora energiát (pl. undersize meccsekkel), hogy győzzön. Amint aztán végzett, mi is befejezhetjük a maradék csatáinkat. Lehet így is nyerni! Figyelem! Ez a trükk fordítva is működhet, minket is becsaphatnak így! Ne dőljünk be annak, amikor még vannak érintetlen védőink, lehet hogy csak vár az ellenfél!
-
Ha az egyik védő csapat túl erős (pl. egy Revan, vagy egy Geonosian bogárraj), viszont tudjuk, hogy jó-jó, van egy jó ellencsapatunk, de nem biztos a siker, akkor érdemes - ahogyan a Galactic War játékokon megtanultuk - beküldeni egy golyófogó előőrsöt, akik elnyelik a védők első pusztító speciális ütéseit. Ezután már beküldhetjük az oda szánt csapatunkat, akik jó eséllyel talán nyernek. Figyelem! A feláldozhatók beküldésével a védő csapat un. "preloaded turn meter-t" szerez, azaz be lesznek már pörgetve, tehát szinte biztos, hogy ők lépnek először (még ha csak basic ütésekkel is, vagy el nem használt speckókkal) ezt nem árt tudnunk. A "preloaded turn meter" nem játék (!), csúnyán ki tud velünk szúrni egy második menetben is, ezt azonban el lehet kerülni: úgy hogy az elsőre beküldött golyófogó csata közben (miután elhasználta a spec. ütéseit az ellencsapat!) nyomunk egy "force-quit-et" (kényszerített kilépés), zárjuk be az alkalmazást, majd indítsuk újra. Ekkor ugyan egy sikertelen támadás már el lesz könyvelve, viszont nincs előtöltött TM! Elvileg ugyanez működik a "Retreat" (visszavonulás) opció esetén is, tehát egy sikertelen támadás lesz, viszont nem lesz preloaded TM.
Az alábbi kép elég jól összeszedi hogy melyik csapatok a legalkalmasabbak a GAC-ra, és melyiket hová érdemes tenni (védeni vagy támadni):
(a "Tier" fokozatok a csapatok erősségét rangsorolja, ha nekünk csak pl. Tier2 csapataink vannak, nem baj, akkor azokkal gazdálkodjunk)


